Nepravilno mazanje, kontaminacija maziva in umazanija so dejavniki, ki vplivajo na več kot 90% prezgodnje odpovedi ležajev.
Največja vzroka za okvaro ležaja sta nepravilna izbira in nestrokovna montaža. S pravilnim izborom se izognete neprijetnostim, ki lahko nastanejo zaradi nepravilne izbire in s tem prispevate k daljši življenjski dobi ležaja oz. stroja v katerega je ležaj vgrajen.
Izbor krogličnih ali valjčnih ležajev za katerokoli aplikacijo pa je odvisna od naslednjih pogojev:
- kapacitete prenašanja in narave bremena,
- hitrosti vrtenja osi,
- delovnih pogojev (temperatura, vlažnost, prašnost, kislost, itd.)
- velikosti in smeri obremenitev,
- želene življenjske dobe,
- razmerja med aksialno in radialno obremenitvijo.
Kroglični ležaji so običajno primernejši za manjše stroje, ki obratujejo pri visokih obratih. Valjčni ležaji pa za stroje, ki delujejo pod večjimi obremenitvami.
UPORABA LEŽAJEV IN NJIHOVE LASTNOSTI
- Enoredni kroglični ležaji in kroglični ležaji s poševnim dotikom prenašajo aksialne sile (tudi pri visokih hitrostih).
- Prilagodni kroglični in sodčkasti ležaji se uporabljajo, kjer je možnost zvijanja in neujemanja med osjo in ohišjem ležaja.
- Valjčni ležaji so primernejši za osi, katere se pomikajo aksialno znotraj določenih meja in za večje, težje aplikacije.
- Stožčasti ležaji se uporabljajo pri prenašanju težjih kombiniranih obremenitev (radialnih in aksialnih), kot npr. pri avtomobilih.
- Aksialni kroglični ležaji se uporabljajo za prenos aksialnih obremenitev.
- Kroglični ležaji s poliamidno kletko (lahki z visoko elastičnostjo) so primerni za uporabo pri visokih hitrostih.
- Ležaji z medeninasto kletko so bolj uporabni pri višjih temperaturah in dušenju vibracij.
- Vretena, ki se vrtijo z visokimi hitrostmi, se uporabi ležaje s podanimi tolerancami točnosti.
Zmogljivost ležajev pada s povečevanjem hitrosti. Če kroglični ležaj deluje neprekinjeno, bo njegova življenjska doba krajša, kot pri delovanju s prekinitvami. Nekateri ležaji lahko prenašajo le radialne ali aksialne sile, nekateri pa lahko prenašajo tako radialne kot tudi aksialne sile. Če uporabite ležaj, ki prenaša le aksialne sile za prenos radialnih sil, boste poškodovali stroj v katerega ste ležaj vgradili.
Če želite izvedeti več o pravilni uporabi ležajev se za posvet obrnite na naše strokovnjake podpora@mm-intercom.si.